Memeden Kesmek

Memeden Kesmek

 

Bebeklerin dünyaya gözlerini açtıktan kısa bir süre sonra tanıştığı ilk şey anne memesidir. Emme sırasında anne ile sağlanan tensel temas hem bebeğin kendini güvende hissetmesini hem de anne ve bebeğin duygusal olarak birbirlerine bağlanmalarını sağlar.

Emzirmenin ne zaman bitirileceği bebeğin doktoru tarafından fiziksel gelişiminin ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi sonrasında verilmesi gereken bir karardır.

Bebeklerin bazıları meme emmeyi kendiliğinden bırakmaktadır. Ancak memeden kesilme zamanı geldiğinde bazı bebeklerin annesi ile sağladığı bu yakın temastan vazgeçmek istememesi doğaldır. Bu nedenle memeden kesmeyi bir anda değil yavaş yavaş alıştırarak yapmak hem daha kolay olmasını sağlar hem de bebeğin duygusal olarak olumsuz etkilenmesi riskini azaltır.

Memeden kesmeye gün içinde emzirme sayısını azaltarak başlanabilir. Her yeni gün bir önceki günden bir az sayıda emzirme yapılır. Bebeğin memede kalış süresi de giderek azaltılır. Gece uykusunda emzirmeyi bırakmak çoğu bebek için en zoru olabileceğinden gece memeden kesme en sona bırakılmalıdır. Emzirmenin atlanması sırasında meme verme yerine bebeğin anne kucağında biberonla beslenmeye devam edilmesi kolay geçiş yapılmasını sağlar. Bu sayede bebeğin meme emmesine izin verilmese de annenin sağladığı güven duygusu devam eder. Bebek anne sütü dışındaki gıdalara tam olarak alıştıktan sonra anne, bebeği kucağından başka bir yerde besleyebilir. Memeden kesme çalışmalarına başlandığında bebeğin ağlayarak tepki vermesi ve anne sütü dışındaki gıdaları reddetmesi doğaldır. Bu durumda ısrar edilmemesi ve bir süre sonra bebek daha fazla acıkınca tekrar denenmesi uygun olur. Annenin bebeğin ağlaması karşısında kendini suçlu hissetmesi doğaldır ancak kararlı olunması gerekir. ( Her gün emzirmeyi bir azaltmak başarıya ulaşmadıysa, bebek anne sütü dışındaki gıdaları gün boyunca reddedip sorun yaşandıysa 3 günde bir kez ya da haftada bir kez azaltma yoluna da gidilebilir. )

Anne belirli sağlık sorunları nedeniyle emzirmeyi birden kesmek zorunda da kalabilir. Böyle bir zorunluluk doğduğunda meme vermese de kucağında biberonla beslemeye geçmelidir. Anne bebeği memeden kesse bile emzirme sırasında birlikte geçirilen zamanı besleme sırasında da sürdürmelidir.

Bebeğin anne ile olan duygusal bağı öyle güçlüdür ki sadece memeden kesmek bu bağı koparmaz ve anneye olan güvenini sarsamaz. Memeden ayrılabilmek bebeğin anneden bağımsızlaşmasını sağlayan önemli bir büyüme basamağıdır…………

anahtar kelimenizi girin