Okul Fobisi

Okul Fobisi

Okul fobisi çocuğun okula başlaması ile ortaya çıkan ve çocuğun aşırı endişe ve korku içinde okula gitmeyi reddetmesi durumudur. Genellikle çocuk okula gidemeyecek kadar hasta olduğunu ifade eder. Örneğin midesinin bulandığını ve ya başının ağrıdığını söyler. Ancak okula gitmemesi ve evde kalması yönünde karar verilirse bu fiziksel sıkıntıların hızla kaybolduğu gözlemlenir.

Çocuk okula başladığında yeni bir fiziksel ve sosyal çevre ile karşılaşır. Okul ve sınıf  onun için tanımadığı yeni bir ortamdır. Sınıfındaki diğer çocuklar ve öğretmeni de daha önceden tanımadığı yeni insanlardır.

Genelde hangi yaşta olursa olsun yeni durumlar uyum sağlamayı gerektirdiğinden insanları tedirgin edebilir. Kişilik özelliği olarak bazı çocukların kolayca yeni okul ortamına uyum sağlayabildikleri ve yeni arkadaşları ile hızlıca tanışıp birlikte oyun oynamaya başladıkları gözlemlenir. Bazı çocukların ise okulun ilk günleri daha çok diğer arkadaşlarını dışarıdan  gözlemledikleri, yeni ortamı tanımaya çalıştıkları fark edilebilir. Bu tip çocukların uyum sürecinde biraz zamana ve öğretmenden desteğe ihtiyacı olabilir. Okul fobisi durumunda ise çocuk anne-babasının, öğretmeninin hatta sınıf arkadaşlarının desteğine rağmen onun için yeni olan okul ortamına uyum sağlamayı reddeder. Genelde çocuğun içinde bulunduğu duygu durumu aşırı korkulu ve endişeli gözüktüğü için anne-babası da çocuklarını zorlamalarından dolayı kendilerini suçlu hissedebilirler.

Okul fobisinin nedenleri arasında;

  • Çocuğun anne-babası tarafından aşırı korunarak büyütülmüş olması nedeniyle anne-babanın olmadığı ortamlarda yaşadığı tedirginlik duygusu ile baş edememesi,
  • Çocuğun geçmişte her isteğinin karşılanmış olması ve bu nedenle çocuğun çaba göstermesi gereken durumlara alışık olmayışı,
  • Anne-babanın disiplin konusunda yetersiz olması nedeniyle çocuğun kendi kararlarını kendi verebileceği konusunda inancının gelişmiş olması,
  • Aşırı korunmuş ve disipline alışkın olmayan çocuğun engellenme toleransı da düşük olacağından okul kuralları karşısında zorlanması sayılabilir.

Okul Fobisinin Çözümü:

 Yetiştiriliş tarzı nedeniyle tek başına olmaktan çok korkan ve kurallara uymayı henüz beceremeyen bir çocuğun okul fobisini kendi başına kolayca yenmesi de beklenemez. Bu nedenle çocuğun kendine güveninin artması, engellenme toleransının ve sosyal ilişki kurma becerilerinin gelişmesi için ve anne-babasının da çocuğa yaklaşımlarının düzenlenebilmesi için hem çocuk hem de ailenin uzman bir terapistten psikoterapi desteğine ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra çocuğun okulundaki sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeni ile iş birliği içerisinde okula özendirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. 

anahtar kelimenizi girin