Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Kız-erkek çocuklar için tuvalet eğitimine başlama yaşı 2 yaştır. Ancak çocuk bu yaşa gelmeden önce kendisi istekli olursa da eğitimine başlanabilir. Çocukları bu yaşa ulaşmadan tuvalet eğitimine zorlamak eğitimin başarısız olmasına ya da çocuğun ruh sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği her çocukta farklı olabilir ancak 5 yaşına kadar tamamlanmış olması beklenir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalı:

  • Çocuğun gün boyunca bezinin kuru kalma süresi gözlemlenir. Bu süre 2 saate uzadığında tuvalet eğitimine başlanabilir.
  • Çocuğa öncelikle lazımlık alınır ve oyun aracı gibi ev içinde tuvalet dışındaki odalarda da bulundurularak zaman zaman kıyafetleriyle bile oturması için teşvik edilir.
  • Bir süre boyunca çocuğun çiş ve kaka saatleri gözlemlendikten sonra bu saatlere yakın zamanlarda çocuğun lazımlığı kullanabileceği hatırlatılır.
  • Erkek çocuğun babasını, kız çocuğun annesini tuvalette seyretmesi sonrasında kendisinin de lazımlığını tuvalet için kullanabileceği söylenir.
  • Çocuğa çiş ve kaka ile ilgili hangi kelimeleri kullanarak haber vereceği öğretilir.
  • İlk haber verdiğinde küçük de olsa bir sürpriz ile ödüllendirilir.
  • Gündüz kontrol etse de çocuğun gece kontrolü henüz başlamamışsa, çocuğa sadece gece bez bağlamaya devam edilebilir. Ancak bu durumun çocuğun beceriksizliğinden kaynaklanmayıp gece uyumakla ilgili olduğu açıklanmalıdır.

Çocuk bezle dolaşıp kirli kalmak yerine kolayca temizlenmenin daha iyi olduğunu fark edeceği için tuvalet eğitiminde iş birliği yapacaktır.
Çocukların 5 yaşına kadar gündüz ve gece alt ıslatmaları normaldir. Bu durumlarda çocuğa kızmamak, suçlamamak gerekir. Çocuk 5 yaşını geçmişse ve halen en az 3 ay süre ile haftada en az 2 kez altını ıslatıyorsa bir profesyonelden yardım almak gerekir. İlk olarak pediyatrist (çocuk doktoru) tarafından organik bir neden olup olmadığı araştırmalıdır, eğer organik bir engel yok ise bir psikologdan yardım istenmelidir.
Annenin aşırı titizliği nedeniyle çocuğun çok erken yaşta tuvalet eğitimine zorlanması, arada yaptığı kaçırmalar nedeniyle suçlanması, aile içinde huzursuzluk ve iletişimsizlik, çocuğa karşı hoş görüsüzlük ve ilgisizlik gibi durumlar alt ıslatmanın yaygın psikolojik nedenleridir. Çocuğun günlük yaşamında yaşadığı stresle altını ıslatması arasında da güçlü bir ilişki vardır. Altını ıslatmaların ortaya çıkması ya da sayısının artması çocuğun günlük yaşamında problemler yaşadığının bir göstergesidir.

Uzman Psikolog
Nilüfer ERKİN

anahtar kelimenizi girin